Analizy statystyczne w procesach badawczych

Zrozumienie badanego zagadnienia możliwe dzięki właściwemu zaplanowaniu procesu badawczego, który będzie nakierowany na zbieranie potrzebnych danych poddawanych analizie statystycznej. Analiza ta, pozwoli na wskazanie prawidłowości odpowiedzialnych na występowanie i rozwój badanego zjawiska, a także ukazanie występujących zależności i korelacji.

Działania stworzone dla badaczy

Przeprowadzając etap analizy, badacz może odnieść się do m.in.:

Dominanta pozwala na uchwycenie preferencji osób, które podlegają badaniu. Natomiast, jeśli badanie będzie korzystało z mediany to zyska możliwość równomiernego podziału danych w takich sposób, że w każdej z grup znajdzie się ich tyle samo. Odnosząc się do średniej arytmetycznej, należy zwrócić szczególną uwagę na wartości skrajne. Średnia oraz mediana wykorzystywana jest jako narzędzie służące do dychotomizacji zmiennych.

 

Dane surowe w procesach badawczych

Jednak zastosowanie w badaniu metod statystycznych, musi być poprzedzone właściwym przygotowaniem danych, które mogą przyjąć postać:

Dane takie należy w odpowiedni sposób kontrolować, a następnie zakodować. Zaś następne etapy obejmują:

Etap kodowania danych najczęściej polega na przeniesieniu danych z narzędzia pomiarowego takiego jak kwestionariusz ankiety, do pamięci komputera.

 

Praktyczne zastosowanie statystyki

Co do samej analizy statystycznej, to pozwala ona na zebranie, przetworzenie i zaprezentowanie dużej ilości danych, a następnie wysnucie konstruktywnych wniosków względem badanego zagadnienia. Jednocześnie mówiąc o samej statystyce, jako nauce należy zauważyć, że jest ona obecna we wszelkich działaniach człowieka. Dzięki właściwie przeprowadzonym analizom można:

Tagi

analiza statystyczna analizy statystyczne badania statystyczne badanie statystyczne

Tagi

Polecane serwisy: